یک وکیل مهریه مجرب در حصول اطمینان از تامین منافع شما سرسخت و مصمم است. همچنین باید صمیمی و دلسوز و متعهد به ارائه بهترین خدمات به موکل خود باشد.

متأسفانه، تجربه نشان می دهد، گاهی اوقات ممکن است زوج سعی کند دارایی های خود را در زمانی که جدایی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد، مخفی کند. اگر مشکوک هستید که شریک زندگی شما در حال انجام اقداماتی برای مخفی کردن دارایی های قبل از شروع طلاق یا یا در طول فرآیند مطالبه مهریه است، بلافاصله با دکتر زهره وند وکیل پایه یک دادگستری و وکیل مهریه صحبت کنید. جهت مشاوره در زمینه مهریه با دکتر زهره وند کلیک نمایید.

دکتر زهره وند تجربه زیادی در برخورد با این موارد دارند و برای اطمینان از نتیجه ای سریع و معقول با شما همکاری خواهند کرد. همچنین اگر همسر شما به تعهدات خود در قبال پرداخت‌های جاری مهریه عمل نکند، می‌توانیم گزینه‌های قانونی متناسب با موقعیت شما را به شما توصیه کنیم.

وکیل مهریه

مهارت های ضروری وکیل مهریه

 • مهارت های ارتباطی قوی
 • مدیریت کارآمد زمان
 • مهارت در فنون مذاکره، مناظره و متقاعدسازی
 • نظارت و هدایت جلسات و ارائه مشاوره حقوقی موثر
 • سازماندهی و ثبت کلیه اسناد ومدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده ها
 • تسلط بر تمامی قوانین مربوط به مهریه و همچنین اصلاحات آن‌ها
 • ریزبینی، پیگیری مستمر پرونده مهریه

شرایط لازم برای صحیح بودن مهریه

هنگام تعیین مهریه چند نکته باید رعایت شود:

مهریه حتما باید دارای جنبه مالی باشد و تعیین مواردی که ارزش مالی ندارد به عنوان مهریه، باطل است.

باید به صورت کاملا معین و مشخص باشد و نمی توان مثلا به صورت کلی یک ملک را برای مهریه تعیین کرد و آن ملک به صورت مشخص تعیین نشده باشد.

مهریه ای که تعیین می کنید باید قابل تملک باشد و در صورت اراده بتوان آن را تصرف کرد. به طوری که تعیین چیزی که در دسترس نیست به عنوان مهریه باطل است. مثلا نمی توان اموال دولتی را برای مهریه تعیین کرد.

مهریه نباید از نظر شرعی ممنوعیت داشته باشد. در واقع اگر چیزی قانوناً و شرعاً ممنوع باشد نباید به عنوان مهریه تعیین شود مانند مشروبات الکلی

مهریه به قیمت روز

در صورتی که مهریه شما مبلغ مشخصی گول باشد احتمالا می خواهید بدانید که با تغییر قیمت‌ها و تورم آیا مهریه شما همان مبلغ باقی می ماند؟  مبلغ مهریه با قیمت روز چگونه محاسبه می شود؟

در واقع شما می‌توانید مهریه‌ای را که سال ها پیش تعیین شده به نرخ روز تبدیل کنید. محاسبه مهریه به قیمت روز به راحتی و با استفاده از شاخص تورم محاسبه می شود. یک وکیل مهریه در وصول مهریه نقدی شما به نرخ روز به شما کمک خواهد کرد.

تکلیف مهریه بعد از فوت زوجه

زمانی که زوجه فوت شود مهر زوجه به ورثه ی او می رسد. پدر و مادر، همسر و فرزندان وراث زوجه هستند. محاسبه مهر در این شرایط به این صورت است که حق و حقوق شوهر محاسبه و از مهریه کسر می گردد و سپس سهم پدر و مادر و فرزندان پرداخت می شود.

در صورتی که زوجه قبل از نزدیکی و زمانی که هنوز باکره است فوت شود نصف مهریه به ورثه ی او خواهد رسید.

انواع مهریه

مهر المثل

چنانچه به هر دلیلی مهریه تعیین نشده باشد بحث مهرالمثل مطرح می گردد. ممکن است از ابتدا مهریه تعیین نشده باشد و یا مهریه ای که تعیین شده است ارزش قانونی نداشته باشد. یا مشروعیت نداشته باشد. از طرفی در عقد دائم تعیین مهریه مشخص و معلوم الزامی نیست. اگر هنگام عقد مهریه تعیین نشود. بعد از وقوع عقد و نزدیکی زن مستحق دریافت مهریه است مهریه ای که  در این زمان برای زوجه مشخص می شود همان مهر المثل است. مهر المثل توسط کارشناس دادگاه و بر اساس وضعیت و شخصیت زن تعیین می گردد.

مهرالمسمی

مهریه ای که هنگام عقد نکاح دائم، با توافق زوجین، به عنوان مهریه تعیین می شود را مهرالمسمی گویند.

مهر المتعه

چنانچه مهریه در زمان عقد تعیین نشده باشد. اگر قبل از نزدیکی و در زمان عقد، مرد قصد طلاق دادن زوجه را داشته باشد. در این حالت بحث مهرالمتعه مطرح می شود، در این زمان زن مستحق مهر المتعه می باشد. در تعیین مهر المتعه، برخلاف مهر المسمی وضعیت اقتصادی مرد، بیش از مسائل دیگر مد نظر کارشناس دادگاه است.

مهر السنه

منظور از مهر السنه مهریه حضرت فاطمه (س) می باشد. مهریه دختر حضرت محمد (ص) 500 درهم بوده است. اگر نوع مهر در سند عقد، مهر السنه مشخص شده باشد، منظور 500 درهم است. که مبلغ آن به قیمت روز، محاسبه می گردد.

 

انواع مهریه بر اساس نوع امکان مطالبه آن توسط وکیل مهریه:

مهریه عندالمطالبه

در صورتی که مهریه عندالمطالبه باشد زوجه می تواند از طریق قانونی، بعد از جاری شدن عقد هر زمان که بخواهد مهریه را مطالبه نماید. و زوج موظف است هر زمان که زوجه بخواهد، مهریه عندالمطالبه را به او پرداخت کند. حتی اگر یک ساعت بعد از جاری شدن عقد باشد.

در صورتی که مرد توانایی مالی پرداخت مهریه زوجه را داشته باشد بر اساس حکم دادگاه باید مهریه را به صورت یک جا پرداخت کند. اما چنانچه مرد توانایی مالی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد باید دادخواست اعسار از مهریه را به دادگاه ارائه دهد. دادگاه پس از بررسی میزان دارایی و درآمد مرد در مورد نحوه و مقدار پرداخت مهریه به صورت اقساطی تصمیم گیری می نماید.

مهریه عندالاستطاعه

در صورتی که مهریه عند الاستطاعه باشد زوجه تنها زمانی می تواند مهریه خود را مطالبه کند که مرد توانایی پرداخت مهریه را از لحاظ مالی داشته باشد. در شرایطی که مهریه عند الاستطاعه است زوجه برای دریافت مهریه لازم است که میزان دارایی‌ها و درآمد زوج را به دادگاه ثابت کند. همچنین زوجه لازم است که لیست اموال و دارایی های مرد را به دادگاه ارائه دهد.

چه میزان از مهریه قابل وصول است؟

طبق قانون جدید مهریه، مرد موظف است که 110 سکه از مهریه زوجه را بپردازد. فقط در صورتی که زوجه بتواند توانایی مالی مرد را ثابت کند بیش از 110 سکه قابل وصول است. در قانون جدید مهریه، برای مهریه بیشتر از 110 سکه حکم جلب صادر نمی‌گردد و فقط در صورت استطاعت مالی مرد، اموال وی توقیف می شود. شما با کمک یه وکیل مهریه مجرب می توانید برای مطالبه مهریه خود اقدام کنید.

مستثنیات دین (اموالی از مرد که نمی توان توقیف کرد)

بعضی از اموال مرد قابل توقیف نیست و در صورت توقیف با اعتراض مرد از توقیف خارج می گردد که عبارت هستند از :

 • منزل که محل سکونت مرد است و عرفاً در شأن او باشد.
 • اسباب مورد نیاز زندگی که برای رفع نیاز مرد و افراد تحت تکفل او ضروری است.
 • مواد غذایی که به قدر احتیاج مرد و افراد تحت تکفل او می باشد.
 • ابزار علمی و تحقیقاتی که متناسب با شأن او می باشد.
 • وسایل و ابزار کار مرد که برای امرار معاش او ضروری است.
 • مبلغی که در قالب رهن به موجر پرداخت شده است. در صورتی که پرداخت اجاره‌ بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد.

 

دو روش مطالبه مهریه به کمک وکیل مهریه

مطالبه مهریه از طریق دادگاه به کمک وکیل مهریه

زوجه می‌تواند از طریق دادگاه دادخواست مطالبه مهریه بدهد و منتظر صدور حکم دادگاه بماند. همچنین زوجه می تواند قبل از دادخواست مطالبه مهریه، دادخواست قرار تأمین به دادگاه ارائه کند. در این صورت زوجه می تواند بدون آگاهی مرد، اموال او را توقیف کند.

مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت به کمک وکیل مهریه

زوجه می تواند با مراجعه به دفاتر ثبت درخواست مطالبه مهریه کند. اگر امکان دارد که همسرتان از کشور خارج شود یا دارایی های خود را واگذار کند این روش برای شما بهتر است. زیرا در این روش می توانید به سرعت همسر خود را ممنوع الخروج و اموال او را توقیف کنید.

مطابق بخشنامه جدید مطالبه مهریه بدواً از صلاحیت دادگاه‌ها خارج شده و زوجه یا وکیل مهریه ی او باید از طریق دفترخانه‌ای که ازدواج در آنجا ثبت شده است اقدام کنند و درخواست صدور اجرائیه را به دفترخانه ارائه می دهند.

پس از این که دفترخانه ازدواج مربوطه حکم اجرائیه را صادر کرد. زوجه یا وکیل مهریه ی او در اداره ثبت پرونده اجرایی تشکیل می‌دهند. اداره ثبت از دارایی‌های مرد استعلام می گیرد و مشخص می شود چه اموالی به نام مرد می باشد. در صورت وجود دستور توقیف اموال صادر می‌شود. اموالی همچون وجه نقد، ماشین و ملک قابل توقیف است. در صورتی که میزان اموال و دارایی مرد برای پرداخت مهریه زوجه کافی نباشد به دادگاه راهنمایی می‌شوند.

پروسه وصول مهریه از طریق اجرای ثبت کاملا به سرعت و فقط با درخواست زوجه یا وکیل مهریه ی او از دفتر خانه ازدواج مربوطه، آغاز می شود. به طوری که صدور اجراییه در اجرای ثبت، زمانبر نمی باشد.

وکیل مهریه

مطالبه مهریه در طلاق به درخواست زن به کمک وکیل مهریه

در واقع طلاق به درخواست زن، زوجه می تواند درخواست مطالبه مهریه کند. اگر زن بتواند با ارائه مدارک و دلایل محکمه پسند حکم طلاق را یک طرفه دریافت کند ، مرد موظف است مهریه را هم پرداخت کند. گرفتن مهریه به کمک وکیل مهریه در این حالت دارای چندین مرحله است.

 

در مرحله اول در صورتی که مرد به رأی دادگاه بدوی اعتراض داشته باشد. پرونده مهریه به دادگاه تجدید نظر ارجاع داده می شود.

در مرحله دوم در صورتی که مرد به رأی دادگاه تجدید نظر هم اعتراض داشته باشد. پرونده مهریه به دیوان عالی کشور فرستاده می شود.

در مرحله سوم اخذ مهریه در دیوان عالی کشور بررسی رأی صادر می شود. گاهی ممکن است صدور رأی توسط دیوان عالی کشور تا یکسال طول بکشد.

مطالبه مهریه در طلاق توافقی به کمک وکیل مهریه

در طلاق توافقی زن و مرد باید در مورد مهریه هم به توافق برسند و توافق خود را در نهایت به صورت یک سند قابل قبول و قانونی ثبت کنند  همه چیز اعم نفقه و مهریه در طلاق توافقی به توافق نامه میان زوجین بستگی دارد. در صورتی که مرد مهریه توافق شده را بعد از طلاق توافقی پرداخت نکند. زوجه می تواند با کمک وکیل مهریه ثبت دادخواست شکایت کند و حکم جلب زوج از دادگاه صادر می شود.

چنانچه  زوجه مهریه خود را بخشیده باشد اما بعد از طلاق توافقی خواستار رجوع به مهریه بخشیده شده باشد، اگر زن هنوز در مدت زمان عده طلاق باشد می تواند چنین کاری کند و به مهریه ای که بخشیده رجوع کند و آن را از مرد درخواست‌ کند در غیر این صورت در خواست برای رجوع به مهریه بخشیده شده امکان پذیر نمی باشد.

مطالبه مهریه در طلاق به درخواست مرد به کمک وکیل مهریه

زوجه در صورت نزدیکی کل مهریه و در غیر این صورت یک دوم مهریه را باید دریافت کند. مگر اینکه زوجه نسبت به بخشیدن آن اقدام کند.

دکتر احمد زهره وند وکیل پایه یک دادگستری و بهترین وکیل مهریه در تمام زمینه های مطالبه مهریه تجربه دارند و کمک زیادی به شما می کنند. جهت مشاهده پروفایل دکتر زهره وند کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *